Narva linn


Narva muuseumis avatakse 2 uut näitust

26. septembist on Narva muuseumi kunstigalerii esimesel korrusel avatud Vene muuseumi näitus, mis osaleb XIX Eesti muuseumide festivalil Narvas.

26IX2016_Vene muuseumi näitus Narvas

85 aastat tagasi, 29. aprillil 1931. aastal, alustas Tallinna Suurgildi hoone ruumides tööd esimene "Vene näitus", mis toimus Eesti Vene Haridus- ja Heategevusühingute Liidu eeskoste all. Avamisel viibis Petseri piiskop Ioann ja riigipea esindaja kolonel L. K. Jakobsen. Hiljem tutvus ekspositsiooniga Eesti Vabariigi president Konstantin Päts. Näitusel esitleti nii Venemaalt pärit kui ka kohalike vene kunstnike töid.

Nüüd on võimalik näha tollase näituse osalejate töid, esindatud on G. Jegorov, A. Kalašnikov, A. Kaigorodov, A. Grinjev ning V. Aleksejev. Nagu ka tol korral on näituse ekspositsiooni alateemad pühendatud kirikuraamatutele ja ikoonidele ning haruldaste eksliibrisega varustatud raamatutele, mis pärinevad Tallinna ja Tartu raamatupoodidest. Viimased töötasid 1940. aastani ka raamatukogudena.

Еsmakordselt eksponeeritakse tollase teatriga seotuid materjale, mis pärinevad MTÜ Vene Muuseumi kogudest. Näiteks Jepinatjevi teatri fotosid grimeeritud näitlejatest ning Revali teatri näiteringi raamatukogust pärinevaid stsenaariumite kogumikke .

Vene Muuseumi näituse eesmärgiks on tutvustada tänapäeva publikule Eesti Vabariigi aegse venekeelse kogukonna kultuuri ning elulaadi. See näitus toodi esmakordselt publikuni käesoleva aasta mais Toompea lossis (Riigikogu hoones).

Lisainfo:
Irina Budrik
MTÜ Vene Muuseum
irina@venemuuseum.ee
www.venemuuseum.ee


26. septembist on Narva linnuse torni viiendal korrusel avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi ühisnäitus, mis osaleb XIX Eesti muuseumide festivalil Narvas. Looduse ja muusika omavahelisi seoseid, sarnasusi ja erinevusi tutvustav näitus valmis Muusika-aastal 2015 tähistamiseks.

26IX2016_Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning TÜi Loodusmuuseumi ühisnäitus

Näitusel saab teada, kuidas loodus ja muusika on teineteist mõjutanud, toetanud ja inspireerinud. Külastaja saab käed-külge lahenduste, arvutimängude ning helinäidete abil uurida ja võrrelda, kuidas on ajast aega kasutatud loodust muusikas ning muusikat looduses.

„Muusika ja looduse vahelised seosed on inimesi alati paelunud. Kuid enamasti ei teadvustata endale võimalust otsida ja leida loodusest muusikat ning muusikast loodust. Samuti on hea endile meelde tuletada, kust on alguse saanud need muusikainstrumendid, mida tänapäeval mängitakse. Loodus hingab ja muusika heliseb,“ kirjeldasid näitust idee autorid Eva-Liisa Orula ja Risto Lehiste.

Näituse stendid on valmistatud taaskasutatavatest materjalidest, mis annab sellele omanäolise väljanägemise. Narvas eksponeerimise jaoks on tekstid tõlgitud vene keelde.

Näitus jääb avatuks kuni 15. jaanuarini.

Näitust on varem eksponeeritud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis, Tartu Loodusmajas, RMK Emajõe-Suursoo keskuses ning 12 koolis ja kultuurikeskuses üle Eesti.

Näituse koostasid Eva-Liisa Orula, Risto Lehiste, Veljo Runnel ja Kristiina Kiis. Näituse kujundas ja teostas Tiia Mets. Vene keelde tõlkis Evelina Vedom. Näituse valmistamist toetasid Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu ja Muusika-aasta 2015.

Lisainfo:
Kristiina Kiis
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, Tallinn
Tel 6446963
muusikaosakond@tmm.ee
www.tmm.ee


Info:
Anna Judina
Narva Muuseumi näituste ja ürituste kuraator
tel. 3599248
naitused@narvamuuseum.ee

Narva muuseum

Lisatud 22.09.2016, 10:26
Muudetud 22.09.2016, 10:56

eelmine järgmine