Narva linn


Näituste avamine

Esmaspäeval, 29. septembril avatakse Narva linnuse torni neljandal korrusel Tartu Linnamuuseumi näitus, mis osaleb XVII Eesti muuseumide festivalil Narvas.

Alates 1950. aastatest kujunes Tartust ning siinsest ülikoolist omalaadne keskus, mis tõmbas ligi demokraatlikult meelestatud intelligentsi. Tartu sarnanes väliselt euroopalikele ülikoolilinnadele ning seltskondlikus läbikäimises ja inimeste igapäevases suhtluses oli säilinud palju sellist, mis mujal nõukogulikus keskkonnas oli hävitatud. Tartu jäi mõnevõrra eemale parteiorganite tõhusast kontrollist ja akadeemilist elu ning teadustööd ei mõjutanud kompartei poolt läbiviidav antisemiitlik poliitika.

Tartu teadlaste, haritlaste, üliõpilaste ja loomeintelligentsi, nagu ka inimõigustele keskendunud dissidentide ja mitmete rahvuslikult mõtlevate ja nõukogudevastaselt meelestatud mõttesuundade esindajate hulgas tekkisid sõpruskonnad ja suhtlusringid, kus võis vabamalt väljendada mõtteid ja vahetada informatsiooni. Usalduslikele suhetele tuginedes levitati omakirjastuslikke trükiseid (samizdat) ning mitmesugust piiri taga ilmunud kirjandust (tamizdat), mille hoidmist ja levitamist loeti kriminaalkuriteoks. Niisugustesse ringidesse kuulumine oli paljude jaoks eluliselt oluline, kuna vabastas nüristava ideoloogilise surve alt ja aitas osa saada kultuurilisest traditsioonist ja vaimuelust, mis oli alternatiiviks totalitaarse ühiskonna inimväärikust ja vabadust maha suruvale sotsialistlikule õpetusele ja praktikale.

Näitusel kujutatakse Tartu vaimuelu poole sajandi tagust atmosfääri läbi välistudengite, professuuri, loomeintelligentsi elulugude, ajastule iseloomulike esemete, filmilõikude ja audiomaterjali kaudu.

Näituse meeskond: kuraatorid ja kujundajad Rünno Vissak, Silja Paris, konsultandid Gabriel Superfin, Viktor Pavlenkov, Lea Leppik, koordinaator Maris Viibur-Vilt, tehnilised teostajad Kaimo Ader, Joonas Õunapuu.

Näituse valmimist toetasid: Tartu Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, Viktor Pavlenkov.

Näitus jääb avatuks 29. novembrini 2014.

Laupäeval, 27. septembril kell 15.30 avatakse Narva muuseumi kunstigalerii esimesel korrusel Saksamaal elava kunsniku Julija Ogrodowski isikunäitus.

Julija Ogrodowski sündis 1970. aastal Tjumenis. Ta on lõpetanud tarbekunsti teaduskonna A.N. Kossõgini nimelises Moskva Tekstiiliülikoolis. 1993. aastal algas kunstniku aktiivne loometegevus (maal, graafika, keraamika ja tekstiilimaal). Ta on osalenud moedisainerite konkurssidel, näitustel nii Venemaal kui ka välismaal. Praegu elab ja töötab kunstnik Saksamaal Warsteini linnas.

Oma loomingus apelleerib Julija saksa luulel, mütoloogial ja muinasjutudel. Tema tekstiilid kujutavad värvi ning vormi hämmastavat metamorfoosi, nad kingivad erke emotsioone, omalaadseid vormi- ja värvisillerdustega naudinguid. Kunstniku loomingus on tekstiilmaalid, pannood, dekoratiivne keraamika, aksessuaarid ja disaineri rõivad. Julija Ogrodowski omandab uusi tehnikaid, et oma ideid paremini realiseerida.

Pärast näituse avamisest juhatab Julia meistriklassi „Lihtne konverteerimine”, kus luuakse unikaalseid interjööri kaunistusi, moodsaid aksessuaare ja meened. Meistriklassi korraldajad varustavad osalejaid kõige vajalikuga. Pileti hind 3 €. Liitu kohe!

Meistriklass toimub Kunstigaleriis 27.09.2014 kell 16.00.
Registreereerimine: telefon 55649021 või e-mail
otyrina@yandex.com

Näitus jääb avatuks 2. novembrini 2014.

Reedel, 26. septembril kell 16.00 avatakse Narva muuseumi kunstigalerii esimesel korrusel Kohtla-Järve kunstniku Alexander Dikushenko näitus.

Alexander Dikushenko töötab Ahtme Kunstide Kooli Kunstiosakonna juhatajana alates 1999. aastast. Osalenud riiklikel ja rahvusvahelistel näitustel, pedagoog, Vene Kunstnike Ühenduse Eestis liige.

Mälestused lapsepõlvest, elamused ja oma ettekujutus ümbritsevast maailmast, nagu nähtuste ja tegevuste alaline ringkäik — kõik see peegeldub mõtlikes, helgetes, lüürilistes kunstniku töödes.

«Alexander Dikushenko töödes pole valu, muret, hädasid ega ahastusi. Neis pole hirmu ega rahutust, ainult lemmikaroome ning helgeid unistusi täis puhas elurõõm. Kõik see sünnib meistri-võlukunstniku pintslitõmbega,» - jutustab kunstiteadlane Elena Sokhrannova.

Näitus jääb avatuks 26. oktoobrini 2014.


INFO:
Anna Judina
Narva muuseumi näituste ja ürituste kuraator
tel. 3599248
e-post: naitused@narvamuusem.ee

www.narvamuuseum.ee

Lisatud 25.09.2014, 12:17
Muudetud 26.09.2014, 14:49

eelmine järgmine