Narva linn


Head kaupmehed ja sularahakäitlejad!

Alates 28. maist jõuavad ringlusse uued 100eurosed ja 200eurosed pangatähed, mille kõrgtehnoloogilised ja tõhusad turvaelemendid pakuvad võltsimise vastu suuremat kaitset.

Uute pangatähtedega tutvumiseks korraldame maikuu jooksul sularahakäitlejatele tasuta infotunnid Tallinnas, Tartus ja Narvas, kus Eesti Panga sularaha ekspert räägib kõikidest pangatähtede muudatustest täpsemalt:
• Millised on olulisemad muudatused esimese ja teise seeria 100- ja 200eurostel pangatähtedel?
• Kuidas teha vahet õigel ja võltsitud rahatähel ilma rahakäitlusseadmeta?
• Kohapeal on võimalik uusi pangatähti enne selle ringlusse jõudmist oma silmaga näha!

Venekeelne infotund Narvas toimub 22. mail kell 13.00 Tartu Ülikooli Narva kolledžis (Raekoja plats 2). Üritus kestab kuni 2 tundi ja on osalejatele tasuta.
Palume üritusele registreeruda Eesti Panga veebilehe kaudu.

Kohapeal saavad osalejad kaasa võtta trükiseid, mida jagada kolleegidele, kes koolitusele ei jõudnud.

Ühtlasi tuletame kaupmeestele meelde, et uute 100- ja 200euroste kasutuselevõtuks tuleb uuendada rahakäitlusseadmeid. Alates 28. maist on uued 100-ja 200eurosed seaduslikud maksevahendid, mille vastuvõtmisest ei tohi keelduda. Seadmete uuendamiseks võtke ühendust ettevõttega, kes seadmed tarnis ja kes vastutab tehnika töökindluse eest. Isegi kui rahakäitlusseadmete ja autentimisvahendite tehniline valmisolek pole tagatud, pole see põhjus uute 100- ja 200eurose vastuvõtmisest keeldumiseks.

Mida uute 100- ja 200euroste puhul tähele panna?

Eesti Pank

Hõbedase riba ülaosas paikneval satelliithologrammil on näha nimiväärtuse ümber liikuvad väikesed euro sümbolid, mis muutuvad otseses valguses selgemaks. Peale selle on hõbedasel ribal Europe portree, arhitektuuriline põhimotiiv ja suur euro sümbol (€). Uuel 100-eurosel ja 200-eurosel pangatähel on tõhustatud kujul kasutusel ka smaragdroheline number. Seda turvaelementi kasutatakse küll kõigil teise seeria pangatähtedel, kuid 100-eurosel ja 200-eurosel kujutatud smaragdrohelisel numbril on näha ka euro sümbolid.

Eesti Pank

Esimese seeria 100-eurose ja 200-eurosega võrreldes on muutunud uute pangatähtede kõrgus – see on nüüd sama mis 50-eurosel pangatähel. Pangatähtede pikkus jääb aga endiseks ning jätkuvalt kehtib põhimõte, et mida suurem on pangatähe nimiväärtus, seda pikem on rahatäht. Kuna 50-, 100- ja 200-eurosed pangatähed on nüüd sama kõrgusega, on neid ka lihtsam sularahatöötluses kasutatavate seadmete abil töödelda. Ühtlasi on nende suurus nüüd kasutajasõbralikum – uued pangatähed mahuvad paremini rahakotti.

Lisaks tavalisel vaatlusel nähtavatele turvaelementidele kasutatakse europangatähtedel ka masinloetavaid turvaelemente.

Piltliku ülevaate, sh videod ja interaktiivsed tutvustused peamistest muudatustest ja sellest, kuidas raha õigsust kontrollida, leiate Euroopa keskpanga veebilehelt.

Kui soovite tellida koolitust enda asutusse või kui teil tekib lisaküsimusi, siis võtke julgelt ühendust allolevatel kontaktidel.

Soovime edukaid ettevalmistusi uue 100eurose ja 200eurose kasutuselevõtuks!


Eesti Pank
info@eestipank.ee

Lisatud 13.05.2019, 17:01
Muudetud 13.05.2019, 18:08

eelmine järgmine