Narva linn


Narva - Eesti sügispealinn 2016

Narva - Eesti sügispealinn

Detsembrikuu üritused
Novembrikuu üritused
Oktoobrikuu üritused

Käesoleva aasta 22. septembril kell 17:21 saab Narvast ametlikult Eesti sügispealinn.

Kultuurisündmuste hooaeg avatakse Geneva Kultuurikeskuse laval toimuva kontserdiga, kus esinevad Peterburi Muusikakomöödia teatri tähed ja Narva Linna Sümfooniaorkester dirigendi Anatoli Štšura juhatusel. Publiku ette tuuakse klassikaliste operettide motiividel põhinev ainulaadne revüü "Operetipärlid". Kultuurikeskuse lavalt hakkavad kostuma Imre Kálmáni, Jacques Offenbachi, Johann Straussi, Ferenc Lehári ja teiste suurmeistrite loodud kangelaste hääled. Spetsiaalselt selle programmi jaoks valiti välja klassikalise opereti kõige silmapaistvamad teosed. Ooperilavade tähed esitavad populaarseid aariaid, duette ja stseene kuulsatest operettidest. Kontserdi solistidena astuvad üles Venemaa teeneline artist, Maria riikliku akadeemilise ooperi- ja balletiteatri solist Vladimir Samsonov, Venemaa teenelised artistid, "Kuldse maski" preemia laureaadid Ivan Korõtov ja Olga Lozovaja ning Peterburi Muusikakomöödia teatri esisolist Natalja Savtšenko. Kontserdil esinevad ka Peterburi Muusikakomöödia teatri balletiartistid. Kontserdiprogrammi juhib estraadiartist, telesaatejuht ning teleprogrammide "Anšlag" ja "Kõverpeegel" osaline Aleksandr Anufrijev.

Sügispealinna kultuurikava on täidetud eriilmeliste üritustega. Kultuuriline mitmekesisus peaks eelkõige rõõmustama klassikalise muusika austajaid.
Septembris algab detsembrini kestev klassikalise muusika kontserdisari "Sügisserenaad", mida saab kuulata Narva linnuses ja Aleksandri kirikus. Kuulda saab gregooriuse koraali, orelimuusikat, saksofoni- ja akordionirütme ning legendaarse Anna Germani laule andekate eesti muusikute esituses.

Üks sügise eredamaid kultuurisündmusi leiab Narvas aset 9.–13. oktoobril, kui Rahvusooper Estonia eestvedamisel toimub ooperi- ja balletifestival "Narva täis muusikat". Festival kingib haruldase võimaluse näha Narva Geneva Kultuurikeskuse laval Verdi ooperit "La traviata" ja Tšaikovski balletti "Uinuv kaunitar". Festivali pärliks on ooperi- ja balletigala ning laste galakontsert, kus esinevad Narva noored artistid. Lisaks toimuvad beebikontserdid mudilastele.

Narva Linna Sümfooniaorkester esitleb publikule uut kokkusaamiste formaati "Perekontsert". Esimene kokkusaamine toimub novembris ning on suunatud kõige väiksematele kuulajatele, kes koos vanemate ja vanavanematega kontserdile tulevad. Lapsed saavad teada, mida tähendab sümfooniaorkester, õpivad tundma erinevaid pille ja orkestrikooslusi ning saavad kuulata Sergei Prokofjevi kordumatut muusikalist muinasjuttu "Petja ja hunt".

Eesti Kontsert toob sügispealinna ürituste raames lavale huvitavaid kontserte. Näiteks saab 21. oktoobril näha Tallinna Linnateatri dramaturgi-lavastaja Paavo Piigi kontsertetendust "Diiva".  See eksperimentaalne etendus räägib tänapäeva tippmuusikute keerukast elust ning sellest, mis toimub kulisside taga. Esitamisele tulevad tuntud aariad, kuid hoopis ettearvamatul moel. 18. novembril saab aga kuulda tšellomuusikat Silvia Ilvese ja Läti külalisesineja Mara Botmane esituses ning sopranit Ksenia Kutšukovat.

Sel aastal on Narvas tõepoolest palju huvitavat toimumas. Asjatundliku publiku rõõmuks on kavas terve rida uudseid kontserte. Esimest korda toimub rahvusvahelise Chopini konkursi laureaatide Euroopa kontsert, kus saab taas kord nautida noorte talentide virtuoosseid oskusi. Samuti esimest korda toimub üks David Oistrahhi festivali kontsertidest, novembris aga saab kuulata Minski vokaalansambli kontserti "The Russian Song". Valgevene ooperitähed Juri Bolotko ja Dmitri Tunik esitavad vene vaimulikku muusikat ja rahvalaule. Kontsert „Isakodu”, mille nimi on inspireeritud tuntud helilooja Jevgeni Martõnovi repertuaarist, on meeldivaks üllatuseks vanemale põlvkonnale. Nostalgilisi mälestusi kingib Venemaa Gnessini nimelise muusikaakadeemia kasvandik, rahvusvaheliste konkursside laureaat Jelena Kolomiytseva.

Narva Koorikool on oma 35. aastapäevaks valmistanud ette pidulikud kontserdid ja 16. detsembril Geneva Kultuurikeskuse laval toimuva galakontserdi.

Teater Giraffe Royal tuleb sel sügisel Narva publiku ette juba varem hästi vastu võetud teatraalse-poeetilise õhtu ja romantilise jõulukabareega. Midagi sootuks uut Narva jaoks on aga Itaalia kultuuri õhtu.

13.–30. oktoobril toimuvad tõeliste gurmaanide rõõmuks hõrgutavad Silmupäevad. Festivali raames peetakse traditsioonilist kalalaata, saab näha kulinaarseid show’sid ja degusteerida erinevaid roogasid. Ida-Virumaa restoranid ja kohvikud pakuvad külastajatele silmust valmistatud toitude erimenüüd ning toimuvad kohtumised tuntud külalistega ehk Eesti, Läti, Soome ja Venemaa estraaditähtede ja silmapaistvate peakokkadega.

Peale selle on sügispealinnal kavas palju spordi- ja meelelahutusüritusi.
Üheks eredaimaks noorteürituseks kujuneb detsembris toimuv heategevuslik tantsumaraton, kuhu kogunevad linna koolinoored, et saata korda üks suur heategu ja toetada lasteorganisatsioone.

Uute sündmuste kõrval leiab kultuurikavast ka traditsioonilisi, publikule juba armsaks saanud üritusi. Näiteks konkurss "Fitness Model Estonia" või ajaloofestival "Talvelahing".

Sügispealinna kultuurikava lõpetab galakontsert, mis toimub 21. detsembril, päeval, mil Otepääle antakse pidulikult üle talvepealinna tiitel.

Üksikasjalik teave sügispealinna oktoobri-, novembri- ja detsembrikuu ürituste kavade kohta on iga jooksva kuu lõpuks kättesaadav Narva linna veebilehel.

Info:
kultuur@narva.ee

Lisatud 19.09.2016, 14:01
Muudetud 01.12.2016, 17:01

eelmine järgmine