- Narva arvudes
- Tähtsamad telefoninumbrid
- Transport
- Tasuline parkimine
- Elukoha- ja perekonnaseisutoimingud
- E-rahvastikuregister
- Narva keskkonnaseisund
- Vee kvaliteet
- Narva kaart
- Narva ruumiandmete rakendused
- Ilm Narvas
- Tark Tee
- Jääolud
- Riigiportaal
- Riigiraha
- Joaoru veebikaamera
- Peetri platsi veebikaamera
- *Taksojuhi eesti - vene vestmik
Sagenenud on venekeelsed telefonikõned raha välja petmiseks
Viimastel nädalatel on järjest rohkem juhtumeid, kus vene keelt kõnelev helistaja esitleb end mõne panga klienditeenindajana ja püüab inimestelt raha välja petta.
Tavaline tegutsemismuster on järgmine: helistaja väidab, et kliendi kontol on toimunud kahtlane tehing, ülekanne, ebatavaline ost netipoest või midagi muud sarnast, ning pank justkui soovib üle kontrollida, kas klient on sellise tehingu teinud. Eitava vastuse peale küsib helistaja kliendi Smart-ID PIN-koode või palub need sisestada võltsitud keskkonda, et tehing peatada ja raha tagasi kanda. Tegelikkuses aga klient kaotab raha, kuna on andnud petturile ligipääsu oma pangakontole. Mõnel juhul palutakse kaugligipääsu kliendi arvutisse, et paigaldada “täiendavad turvameetmed”. Eesmärk on aga sama – saada juurdepääs inimese pangakontole ja kanda sealt raha petturitele.
Samuti on sagenenud teated inimestest, kes on kaotanud raha telefoni teel pakutud investeerimispettuste läbi. Seda tüüpi kuritegevus on hoogustunud ka seetõttu, et inimesed reisivad vähem ja neil võib seista kontol rohkem raha.
Sellega seoses tuletame meelde:
► Kaitske oma PIN1 ja PIN2 koode – PIN1 oled sina ja PIN2 on su allkiri. Ära avalda neid võõrastele ega sisesta neid telefoni teel saadud juhiste peale, tõenäoliselt on tegemist pettusega.
► Ärge laadige kellegi võõra käsul enda arvutisse programme AnyDesk või Teamviewer, sest see on sama, kui annate võõrale oma koduvõtme.
► Suhtuge igasugustesse telefoni teel tulnud investeerimis- ja muudesse teenimisvõimalustesse äärmiselt suure kahtlusega, lõpetage need kõned kohe. Keegi ei taha teile niisama heast peast raha anda, enamasti on sellisel tegevusel kriminaalne tagamõte.
► Eakad saavad aasta lõpuni küberturvalisuse nõu infoliinilt
Muudetud 01.12.2020, 13:34